ذره پرواز هواداران پرسپولیس اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

ذره: پرواز هواداران پرسپولیس اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی اثرات مثبت مالیات بر عایدی مسکن ، عامل گرانی مسکن،نوسانات ارزی است

در حالی که سخنگوی قوه مجریه اعتقاد است بازار مسکن از تغییرات ارزی و تحریم ها اثر نمی پذیرد، معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با رد این موضوع، گرانی مسک

اثرات مثبت مالیات بر عایدی مسکن ، عامل گرانی مسکن،نوسانات ارزی است

عامل گرانی مسکن،نوسانات ارزی است/اثرات مثبت مالیات بر عایدی مسکن

عبارات مهم : بازار

در حالی که سخنگوی قوه مجریه اعتقاد است بازار مسکن از تغییرات ارزی و تحریم ها اثر نمی پذیرد، معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با رد این موضوع، گرانی مسکن را نتیجه این تلاطمات می داند.

به گزارش مهر، محمدباقر نوبخت سخنگوی قوه مجریه آخرهای تیرماه در جمع خبرنگاران اعلام کرد: بخش مسکن یکی از بزرگترین بخش های اشتعالزاست که ربطی به تحریم و ترامپ و ارز نداشته و می توان در این بخش ۳۰۰ هزار وقت شغلی ایجاد کرد.

مظاهریان: نوسانات بازارهای موازی، عامل گرانی ناگهانی مسکن

اثرات مثبت مالیات بر عایدی مسکن ، عامل گرانی مسکن،نوسانات ارزی است

این در حالی است که حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در ۱۸ خرداد ماه در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر که آیا آینده نگری سال گذشته وزارت راه و شهرسازی مبنی بر اینکه زیاد کردن قیمت مسکن در سال ۹۷ معادل تورم عمومی خواهد بود، محقق نشد؟ گفت: ما همواره اعلام می کردیم در صورتی که بازارهای موازی مسکن دچار تلاطم نشود، زیاد کردن قیمت ها در بخش مسکن حول و حوش تورم عمومی خواهد بود.

وی ادامه داد: همواره تحقق آینده نگری عوض کردن قیمت مسکن، مشروط به ثبات در بازارهای موازی مسکن بوده و کارشناسان اقتصادی مسکن می گویند در صورتی که سایر بازارها دارای ثبات باشد، زیاد کردن قیمت مسکن کمی بیش از تورم عمومی خواهد بود.

در حالی که سخنگوی قوه مجریه اعتقاد است بازار مسکن از تغییرات ارزی و تحریم ها اثر نمی پذیرد، معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با رد این موضوع، گرانی مسک

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی تأکید کرد: ولی با بر هم خوردن تعادل در بازارهای موازی مسکن (سهام، ارز و سکه) طی ماه های گذشته، شرط ضمنی این آینده نگری هم به هم خورد. نوسانات بازار ارز موجب شد افرادی که صاحب پول نقد بودند، جهت آنکه بتوانند پول خود را به کالای باارزشی تبدیل کنند که تأثیر کمتری از نوسانات ارزی بپذیرد، به بازار مسکن وارد شوند که درنتیجه شوک سنگینی به این بازار داده شد.

مقام مسئول: بررسی شاخص های اقتصادی، برهم کنش ارز و مسکن را تأیید می کند

پروانه اصلانی، معاون مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی نیز در گفت وگو با خبرنگار مهر در خصوص بیانات مدیر شرکت برنامه و بودجه مبنی بر بی اثر بودن زیاد کردن قیمت ارز در گرانی مسکن اظهار داشت: با بررسی روند تاریخی دیتاهای اقتصادی در سال های گذشته، می توان متوجه شد که در سال ۹۱ رشد بسیار بالای قیمت مسکن دقیقاً همزمان با زیاد کردن ناگهانی قیمت ارز بود؛ به این معنا که ۱۱۳ درصد قیمت ارز زیاد کردن یافت و قیمت مسکن ۴۵ درصد گرانتر شد.

اثرات مثبت مالیات بر عایدی مسکن ، عامل گرانی مسکن،نوسانات ارزی است

وی ادامه داد: دیدگاهی که مخالف برهم کُنشی قیمت ارز و مسکن هست، از جایی ناشی می شود که بعضی معتقدند مسکن کالایی است که قرار داده های به کار رفته در آن وارداتی نیست و در داخل تولید می شود؛ بنابراین تحت تأثیر قیمت ارز قرار نمی گیرد. این در حالی است که قیمت مسکن، هم به لحاظ وارداتی بودن بعضی قرار داده های آن و هم از نظر سرمایه ای بودن، تحت تأثیر نوسانات ارزی قرار می گیرد.

معاون مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی افزود: سرمایه ای بودن مسکن به این معناست که هرگاه مردم احساس کنند ارزش پول ملی در حال کاسته شدن هست، پول نقد خود را به دارایی های سرمایه ای از جمله مسکن تبدیل می کنند. در نتیجه نوسانات ارزی موجب شد تا مردم جهت جلوگیری از کم کردن ارزش نقدینگی خود، به سمت بازار مسکن سوق پیدا کنند.

در حالی که سخنگوی قوه مجریه اعتقاد است بازار مسکن از تغییرات ارزی و تحریم ها اثر نمی پذیرد، معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با رد این موضوع، گرانی مسک

اصلانی قیمت ارز را آینه تمام نمای واکنش‌ها مردم در هنگام انتظارات تورمی دانست و گفت: هنگامی که مردم می بینند که تورم در حال زیاد کردن است و از سوی دیگر، تهدیدات بین المللی نیز بر اقتصاد داخلی مؤثر هست، از بازارهای نقدی به سمت بازارهای سرمایه ای عوض کردن جهت می دهند.

وی به آثار تحریم های قبل از برجام بر اقتصاد کشور در سال ۹۱ اشاره و تصریح کرد: این تحریم ها از سال ۸۹ شروع شد ولی اوج اثرگذاری آن بر اقتصاد ملی در سال ۹۱ بود؛ در نتیجه مردم کم کردن ارز وارداتی را احساس کرده و دارایی های خود را تبدیل به مِلک می کنند.

اثرات مثبت مالیات بر عایدی مسکن ، عامل گرانی مسکن،نوسانات ارزی است

معاون مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی یادآور شد: بنابراین بخش مهمی از زیاد کردن قیمت مسکن ناشی از انتظارات تورمی هست، ضمن اینکه این برهم کُنشی مسکن و ارز در تورم عمومی نیز مؤثر بوده و باعث زیاد کردن قرار داده های ساختمانی و دستمزد کارگران شده است که این دو عنوان نیز بر گرانی مسکن تأثیر می گذارد.

مالیات بر عایدی سرمایه در بازار مسکن اثر مثبت دارد

اصلانی با تأکید بر اینکه نمی توان اقتصاد خُرد (بخش مسکن) را از اقتصاد کلان و پرسشها بین المللی تفکیک شده است دانست، راجع به راهکارهای مقابله با زیاد کردن ناگهانی مسکن گفت: ابزارهای مالیاتی می تواند از سرمایه ای بودن مسکن کم کرده و با انتظارات تورمی در این بخش تا حدودی مقابله کند.

وی تأکید کرد: مالیات بر عایدی سرمایه، بااهمیت ترین ابزار جهت کنترل سرمایه ای بودن بازار مسکن هست، ولی مشکلی که در این ابزار وجود دارد این است که اگر مالیات بر عایدات سرمایه صرفاً در بخش زمین و مسکن اعمال شود، باعث ایجاد عدم تعادل میان بخش مسکن و سایر بازارهای موازی و بخش های اقتصادی مانند ارز، سکه و طلا می شود.

معاون مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: این عدم توازن به ضرر بخش مسکن در میان مدت و بلندمدت بوده و باعث می شود این بخش به مرور کمرنگ تر شده است و مردم به سمت سایر دارایی ها سوق پیدا کنند؛ بنابراین مورد نیاز است مالیات بر عایدی سرمایه به طور متوازن در همه کالاهای سرمایه ای اعمال شود.

اصلانی اظهار کرد: این گونه سیاست های مالیاتی بدون برنامه ریزی باعث گریز سرمایه گذار در ساخت و ساز شده است و در بلندمدت با کمبود مسکن مواجه خواهیم شد. اگر در کشورهای دیگر مالیات بر عایدی سرمایه اعمال می شود، به علت نبود تورم هست، ولی در کشور عزیزمان ایران با توجه به احتمال زیاد کردن قیمت تورم از قیمت اعلامی بانک مسکن در ماه های آینده، نمی توان از یک بخش مالیات بر عایدی سرمایه گرفت و از سایر بخش ها نگیریم.

واژه های کلیدی: بازار | مالیات | اقتصاد | برنامه | اقتصادی | شهرسازی | سرمایه گذار | برنامه ریزی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz